2010-08-05: Raport - rynek sprężarek na świecie w 2009 roku.
Żródło: www.iifiir.org/
Międzynarodowy serwis rynku klimatyzacji, chłodnictwa i wentylacji JARN (Japan Air Conditioning, Heating & Refrigeration News) opublikował podsumowanie rynku sprężarek za 2009 rok.
W porównaniu z rokiem 2008 zanotowano 2,9% spadek obrotów w branży. Wynika to przede wszystkim ze spadku w branży klimatyzacyjnej. W roku 2009 do końca listopada sprzedano 6,3 mln sprężarek łopatkowych - co stanowi 92% stanu z końca listopada 2008 roku. Przy czym rynek sprężarek spiralnych urósł do 13 mln sztuk i odnotował wzrost o 5% w porównaniu z rokiem 2008. Jeśli chodzi o sprężarki śrubowe to także odnotowały one wzrost. Wynika to z faktu, że głównym producentem oraz konsumentem są Chiny, których kryzys gospodarczy nie dotknął i cały czas się szybko rozwijają. Głównym producentem sprężarek wirnikowych pozostają Stany Zjednoczone, które produkują na własny rynek oraz na rozwijający się rynek Azjatycki. Należy jednak zwrócić uwagę, że w Japonii w 2009 roku sprzedano zaledwie 400 sztuk sprężarek wirnikowych. Sprężarki tłokowe pozostają nadal dość sporym ilościowo typem sprężarek używanych zarówno w chłodnictwie jak i klimatyzacji. Jednak w klimatyzacji notują znaczny spadek.
Jeśli chodzi o czynniki na jakich pracują sprężarki to w sprężarkach łopatkowych triumfy święci R410A, który zastępuje R22. Mimo wszystko raport pokazuje, że nadal głównym używanym czynnikiem roboczym jest R22, mimo, że pozycja czynników naturalnych szybko rośnie. W 70% sprężarek wirnikowych pracuje R134a. W sprężarkach tłokowych wykorzystanie czynników roboczych jest dość mocne zróżnicowane. 90-95% sprężarek wyprodukowanych w Europie w 2009 roku przeznaczonych do urządzeń domowych i handlowych pracuje z naturalnymi węglowodorami (głównie izobutan). Natomiast 90% sprężarek wyprodukowanych w U.S.A. przeznaczona była do pracy z R134a. W chłodnictwie i klimatyzacji komercyjnej dominują R134a oraz R404A, mimo, że i tam węglowodory oraz CO2 zdobywają coraz większy udział w rynku.